1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

اخبار مرکزرشد


کسب رتبه توسط شرکت پارس تک رخ (از شرکتهای مستقر در مرکز رشد فن آوری فرآورده های دارویی) در دهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی

PDFچاپنامه الکترونیک

کسب رتبه توسط شرکت پارس تک رخ (از شرکتهای مستقر در مرکز رشد فن آوری فرآورده های دارویی) در دهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی

جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ­ماه با هدف ترویج و توسعه فرهنگ خلاقیت، نوآوری و فن آفرینی و شناسایی و تشویق فن‌آفرینان سراسر کشور برگزار شد. این جشنواره در دو بخش مسابقه‌ای و غیرمسابقه‌ای برگزار شده که بخش مسابقه‌‌ای شامل شناسایی برترین فن‌آفرینان، برترین طراحان کسب و کار و برترین حامیان فن‌آفرین و بخش غیرمسابقه‌ای شامل نمایشگاه، بورس ایده و سمینارهای آموزشی می‌باشد.

در مرحله اول جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی بیش از 400 طرح شرکت نمودند که گروه بیوتکنولوژی شرکت داروسازی پارس تک رخ در منطقه شرق کشور با طرح توليد بيوسورفاکتانت رامنوليپيد (Rhamnolipid) به عنوان جايگزيني براي سورفاکتانت هاي شيميايي مورد استفاده در صنعت موفق به کسب رتبه اول شدند. همچنین در مرحله کشوری دهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی که از تاریخ 18/02/1393 تا 20/02/1393 در اصفهان برگزار شد، حدود 50 طرح برتر کشوری شرکت داشتند که طرح این شرکت به عنوان یکی از 3 طرح برگزیده کشوری اعلام شد. جوایز این طرح توسط وزیر علوم جناب آقای دکتر رضا فرجی دانا و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جناب آقای دکتر سورنا ستاری اهدا گردید.

شرکت داروسازی پارس تک رخ از سال 1391در مرکز رشد فن آوری فرآورده های دارویی مستقر شده است و در زمینه استخراج و تخلیص انواع ویتامین‌ها از منابع گیاهی جهت تهیه مکمل‌های  غذایی در اشکال مختلف دارویی مشغول به فعالیت می باشد.

http://www.shtf.ir//ShowPage.aspx?page_=news&lang=1&tempname=jashnvare&sub=3&PageID=523&PageIDF=3


چهارمین جشنواره فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

PDFچاپنامه الکترونیک

چهارمین جشنواره فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه

 پنجم اسفندماه 1392 - ساعت 9 الی 12

 مکان: بیمارستان امام رضا (ع) - تالار شهید هاشمی نژاد

 

5 شرط بهره مندي اختراعات از تسهيلات 600 ميليارد توماني تجاري سازي

PDFچاپنامه الکترونیک

ششمين جشنواره نوآوري و شکوفايي فجرانقلاب اسلامي پس از3 روز ،عصرپنجشنبه به کارخود پايان داد . درمراسم اختتاميه اين جشنواره رئيس هيئت عامل صندوق نوآوري و شکوفايي بااشاره به تصويب بودجه 600 ميليارد توماني براي اين صندوق ، شرايط اعطاي تسهيلات صندوق نوآوري وشکوفايي به مخترعان وشرکت هاي دانش بنيان را تشريح کرد.

شرايط اعطاي تسهيلات به شرکت هاي دانش بنيان

دکتر بهزادسلطاني درباره شرايط ونحوه اعطاي تسهيلات صندوق نوآوري وشکوفايي به مخترعان وپروژه هاي دانش بنيان تصريح کرد :براساس قانون، اختراعات مشمول تسهيلات صندوق نوآوري و شکوفايي بايد 5 ويژگي داشته باشداول اين که متقاضيان در وهله اول بايد داراي شرکت يا موسسه باشند.شرط دوم اين است که اين شرکت يا موسسه ماهيت تعاوني وخصوصي داشته باشدتا مشمول اعطاي تسهيلات شود چرا که بر اساس قانون حمايت ازشرکت هاي دانش بنيان،شرکت هاي دانش بنيان دولتي قادر به دريافت تسهيلات اين صندوق نيستند. وي دانش بنيان بودن شرکت ها و موسسه هاي متقاضي راازديگر ويژگي هاي بهره مندي از تسهيلات عنوان کردوافزود: دانش بنيان بودن شرکت ها ازسوي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تعيين مي شود بنابراين اعطاي تسهيلات به مخترعان ، نيازمند اجازه کتبي ازمعاونت علمي و فناوري است. سلطاني انجام اختراعات در حوزه فناوري هاي برتر وهمچنين بر خورداري اختراعات از ارزش افزوده بالا را 2شرط ديگر براي دريافت تسهيلات صندوق نوآوري وشکوفايي عنوان کرد . وي با بيان اين که سال آينده، سال شرکت هاي دانش بنيان است به مخترعان توصيه کرد يا دانش فني خود را به اين شرکت ها منتقل کنند يا خودشان دست به تاسيس شرکت دانش بنيان بزنند.وي تصريح کرد: بعد از هر اختراعي براي تداوم کار يا ثبت اختراع، مخترع يا بايد دانش فني خود را بفروشد يا اين که خودش آن اختراع را به توليد و سرانجام برساند که صندوق نوآوري و شکوفايي در همين رابطه ايجاد شده است. رئيس هيئت عامل صندوق نوآوري و شکوفايي عرضه اختراعات را تنها 20 درصد فعاليت مخترعان دانست و اظهار داشت: 80 درصد باقي مانده فعاليت نخبگان شامل مطالعات اقتصادي، توليد محصول، عرضه محصول به بازار و حفظ بازار است که اين مهم نياز به تخصص هاي خاصي دارد.وي با اشاره به تصويب بودجه 600 ميليارد توماني براي صندوق نوآوري و شکوفايي ادامه داد: بر اساس قانون، قرار است ميزان بودجه اين صندوق به 3 هزار ميليارد تومان برسد .

سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري در انرژي هاي نو و محيط زيست

دکتر آريا الستي دبيرکل جشنواره نيز در مراسم اختتاميه ازامضاي قرارداد سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري در حوزه انرژي هاي نو و محيط زيست خبر داد و گفت: دربخش دالان تسهيل کنندگان وپس از برگزاري 200 جلسه مشاوره در اين دوره از جشنواره با سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري توسط يکي از سرمايه گذاران موافقت شد که اين سرمايه گذاري در حوزه انرژي هاي نو، محيط زيست و عام المنفعه خواهد بود که البته شرط سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري، قابليت تجاري سازي اين اختراع و اخذ تاييديه مورد نياز از سوي بنياد ملي نخبگان است.

امضاي بيش از 12 ميليارد تومان قرار دادفروش مشارکت وتجاري سازي

الستي با اشاره به حجم قراردادهاي ششمين دوره جشنواره از امضاي بيش از 12 ميليارد تومان قرارداد فروش مشارکت وتجاري سازي خبر داد و گفت: در اتاق مذاکرات CIP، 38 مشاوره ميان مخترعان و سرمايه گذاران انجام شد که منجر به امضاي 2قرارداد فروش به ميزان 213 ميليون تومان شد. وي ادامه داد: به طور کلي در اين جشنواره بيش از 12 ميليارد تومان قرار داد فروش مشارکت وتجاري سازي به امضا رسيد که 8.9 ميليارد تومان قرارداد مربوط به فروش مشارکت و سرمايه گذاري است و در بخش کارگزاران تجاري سازي نيز قرارداد تجاري سازي به ميزان 3.5 ميليارد تومان به امضا رسيده است.در جشنواره پنجم نيز 19.4 ميليارد تومان قرارداد تجاري سازي به امضا رسيد که از اين ميزان 4 ميليارد تومان مربوط به قراردادهايي است که حين برگزاري جشنواره به امضا رسيد.

ارائه کتابچه شناسنامه اختراعات به سرمايه گذاران

دبيرکل جشنواره از ارائه کتابچه شناسنامه اختراعات به سرمايه گذاران خبر داد و گفت : اطلاعات 2 هزار اختراع تاييد شده درجشنواره هاي ملي نيز در پرتال تجاري سازي اختراعات درج شده است که در دسترس سرمايه گذاران قرار خواهد گرفت. وي از جذب حمايت 20 ميليون توماني براي 19 طرح تجاري سازي خبر داد و تصريح کرد: علاوه بر اين براي 4 طرح تجاري سازي 200 ميليون تومان قرارداد تجاري سازي به امضا رسيده است.

اقدامات معاونت علمي براي پيشگيري از خروج نخبگان استاني

دکتر ستاري معاون علمي رياست جمهوري نيز در اين مراسم طي سخناني با انتقاد از خروج نخبگان از استان هاي محل زندگي خود گفت: بحث خروج نخبگان ازکشور تنهاازمرزهاي کشورنيست بلکه دفاتراستاني بايدجلوي خروج نخبگان استاني را بگيرند. چرا که مشاهده مي شود نخبگان در استان هاي محل زندگي خود مشغول فعاليت نيستند که براي اين منظور اقدام به ظرفيت سازي دفاتر استاني بنياد نخبگان خواهيم کرد. وي با اشاره به فرآيند تجاري سازي اختراعات در کشور تصريح کرد : درحال حاضر مشکل اصلي تجاري سازي اختراعات درکشور ما ، مالي نيست بلکه بايد کارگزاراني باشند تا به مخترعان مشاوره هاي لازم براي تجاري سازي اختراعات را ارائه دهند. اختراعاتي قادر به تجاري سازي است که موفق به گذراندن فرآيندهاي ارزيابي وکسب سطح 3 اختراعات باشد در اين صورت مخترعان قادر به استفاده از کريدورهاي تجاري سازي اختراعات اين معاونت مي شوند.

پارک هاي علم وفناوري درکشور با استانداردهاي جهاني فاصله زيادي دارند

وي با اشاره به فعاليت پارک هاي علم و فناوري در کليه استان هاي کشور تصريح کرد : اين پارک ها به لحاظ تکنيکي و قابليت ها با استانداردهاي جهاني فاصله زيادي دارند و تنها 3-2 پارک علم و فناوري در کشور در ابتداي راه استانداردهاي جهاني قرار دارند که در اين راستا اقدام به تقويت پارک هاي علم و فناوري خواهيم کرد. در اختتاميه جشنواره 6 غرفه برتر در حوزه داوري، 10 غرفه برتر در حوزه تجاري سازي و يک غرفه برتر در بخش دالان تسهيل کنندگان معرفي و تقدير شدند.

خراسان - مورخ شنبه 1392/11/19 شماره انتشار 18619


اعطاي تسهيلات بلاعوض 10 تا 20 ميليون توماني به طرح هاي پژوهشي

PDFچاپنامه الکترونیک

 

  

صندوق حمايت از پژوهشگران با ارائه 10 تا 20 ميليون تومان تسهيلات بلاعوض از طرح هاي پژوهشي حمايت مي کند . بر اين اساس هزار و 900 طرح پژوهشي تاکنون با تخصيص اعتباري بالغ بر 350 ميليارد ريال از سوي اين صندوق مورد حمايت قرار گرفته است.دکتر علي حيدري رئيس صندوق حمايت ازپژوهشگران و فناوران وابسته به نهاد رياست جمهوري درگفت وگو با خراسان ضمن اعلام اين مطلب با تشريح جزئيات حمايت از طرح هاي پژوهشي استادان و پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي کشور گفت: دايره حمايتي صندوق در حوزه پژوهش به طورعمده اعضاي هيئت علمي تمام وقت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقيقاتي است ، چراکه اساساً پژوهشگر فردي است که تمام وقت به امر پژوهش بپردازد و استادان دانشگاه ها نيز به طورعمده از اين ويژگي برخوردارند.

وي خاطرنشان کرد :تاکنون حدود 20هزار نفربه عنوان عضو شبکه همکاران صندوق شامل مجري و همکار طرح، داور و ناظر براي بهره مندي از حمايت هاي اين صندوق در سامانه الکترونيکي صندوق به آدرس www.insf.org ثبت نام کرده اند از اين مجموعه تا به حال حدود 5 هزار و 200 مورد در خواست حمايت از طرح پژوهشي داشته ايم که از اين تعداد حدود يک سوم طرح ها يعني هزارو 900 طرح مصوب و حمايت شده که حدود 60 درصد طرح هاي مورد حمايت طي 3 سال گذشته مصوب شده است. وي با بيان اين که حمايت هاي پژوهشي صندوق به طورعمده در 3 بخش "حمايت از طرح پژوهشي"، "اعطاي کرسي پژوهشي" و "حمايت از دوره هاي تحقيقاتي پسادکتري" تعريف شده است ،افزود: تا کنون اعتباري بالغ بر 350 ميليارد ريال براي حمايت از هزارو 900 طرح، اختصاص يافته است که اغلب اين اعتبار در يک دوره يک تا سه ساله به اين طرح ها تخصيص پيدا مي کند .وي با اشاره به اين که منابع اختصاص يافته از سوي صندوق به طرح هاي پژوهشي بلاعوض است، درباره ميزان اين حمايت ها گفت: منابع صندوق در پاسخ به نيازها به شدت محدود است، به طوري که ميانگين اعتبار تخصيص يافته به طرح هاي مورد حمايت حدود100 تا 200 ميليون ريال است. ضمن آن که متاسفانه صندوق در حال حاضر به دليل محدوديت شديد بودجه، امکان حمايت از فعاليت هاي تحقيقاتي پژوهشگران پاره وقت خارج از دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي را ندارد.

معيار هاي حمايتي صندوق از طرح هاي پژوهشي

به گفته دکتر حيدري ،صندوق از طرح هاي پژوهشي حمايت مي کند که در راستاي اهداف و اولويت هاي علمي و پاسخ به نيازهاي اساسي کشور تعريف شده باشد. بنابراين پژوهشگران متقاضي حمايت صندوق بايد سياست هاي کلان علم و فناوري کشور،نقشه جامع علمي و اولويت هاي تحقيقاتي مصوب شوراي عالي "عتف"را در تعريف و ارائه طرح هاي پژوهشي مد نظر قرار دهند. وي نوآوري علمي و تکراري نبودن طرح ها را از ديگر معيار هاي اصلي عنوان کرد و گفت: همچنين اولويت صندوق، حمايت از طرح هاي پژوهشي است که در قالب همکاري گروهي از پژوهشگران انجام مي شود .بر اين اساس پژوهشگران دانشگاهي در صورتي که طرح پژوهشي را در اين چارچوب در اختيار دارند مي توانند با ثبت نام در سامانه الکترونيکي صندوق ، پس از بررسي وارزيابي طرح و در صورت تاييد نهايي ، از حمايت هاي صندوق بهره مند شوند . وي با بيان اين که در حال حاضر حدود 10 درصد منابع صندوق به سمت حوزه فناوري سوق پيدا مي کند و بيش از 90 درصد اعتبارات صندوق در حوزه پژوهش هزينه مي شود،گفت: از زمان آغاز به کارصندوق (از سال 82) تا کنون مسير فعاليتي صندوق رو به رشد بوده است و از سال 87 نيز با توجه به اين که طبق اساسنامه رياست هيئت امناي صندوق بر عهده معاون علمي و فناوري رئيس جمهورگذاشته شد،حيطه اقدامات مالي صندوق در کمک به فعاليت هاي معاونت مذکور گسترش بيشتري پيدا کرده است. به نحوي که از سال 87 حمايت از حوزه فناوري در 2 بخش شرکت هاي دانش بنيان و طرح هاي کلان فناوري (علاوه بر فعاليت هاي اختصاصي صندوق در حمايت از ثبت بين المللي اختراعات و حمايت از طرح هاي تجاري سازي) به مجموعه فعاليت هاي قبلي صندوق در کمک به فناوران افزوده شد.

بودجه صندوق يک سوم ميزان مورد نياز براي اجراي برنامه راهبردي

دکتر حيدري با انتقاد از اين که صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران به عنوان حامي اساسي پژوهش در کشور منابع بسيار محدودي در اختيار دارد ،تصريح کرد: بودجه صندوق در سال 92 حدود 100 ميليارد ريال بوده، اين در حالي است که ما در سال گذشته هزارو 350 طرح پژوهشي متقاضي حمايت داشته ايم که منابع مورد نياز براي حمايت از اين طرح ها حدود 500 ميليارد ريال است. وي ادامه داد :در سال جاري براساس برآوردي که در چارچوب برنامه راهبردي انجام شده است، صندوق به 360 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد که معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور تنها 100 ميليارد ريال اعتبار به صندوق تخصيص داده است.به گفته وي ،در حال حاضر صندوق تنها مي تواند به طور متوسط حدود 100 تا 200 ميليون ريال به طرح ها اختصاص دهد که با توجه به تورم موجود و افزايش شديد هزينه هاي مواد و ديگر اقلام مورد نياز طرح هاي پژوهشي، اين مبالغ به هيچ وجه کفاف هزينه هاي پژوهشگران را نمي دهد.

خراسان - مورخ یکشنبه 1392/06/24 شماره انتشار 18502

شرکت هاي دانش بنيان از پرداخت ماليات معاف شدند

PDFچاپنامه الکترونیک

 

شرکت هاي دانش بنيان از پرداخت ماليات معاف شدند

آيين نامه اجرايي معافيت مالياتي شرکت هاي دانش بنيان سرانجام ۳سال پس از تصويب قانون حمايت از اين شرکت ها، توسط سازمان امور مالياتي به تمامي دستگاه هاي مرتبط ابلاغ شد و بدين ترتيب شرکت هاي دانش بنيان از پرداخت هرگونه ماليات معاف شدند. دکترمهدي نژاد، دبير شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري (عتف) با اعلام اين خبر در گفت وگو با خراسان افزود: اين آيين نامه از سوي سازمان امور مالياتي به تمام دستگاه هاي مرتبط از جمله پارک هاي علم و فناوري که شرکت هاي دانش بنيان در آن ها مستقر هستند، ابلاغ شده است و بر اساس آن از اين پس شرکت هاي دانش بنيان از زمان تأسيس به مدت ۱۵سال از پرداخت ماليات معاف مي شوند. وي با بيان اين که در حال حاضر ۳هزار و ۲۰۰شرکت دانش بنيان در کشور وجود دارد، گفت: قانون حمايت از شرکت هاي دانش بنيان در سال ۱۳۸۹ به تصويب مجلس رسيد و هم اکنون با ابلاغ اين آيين نامه اجرايي، شرکت هاي دانش بنيان با انجام فعاليت هاي فني و مهندسي و فناوري و پژوهش، از پرداخت ماليات معاف مي شوند.

نحوه بهره مندي شرکت هاي دانش بنيان از معافيت مالياتي

دکترمهدي نژاد درباره نحوه بهره مندي شرکت هاي دانش بنيان از اين تسهيلات، تصريح کرد: از آن جا که همه شرکت ها ترازنامه مالياتي دارند، شرکت هاي مستقر در پارک هاي علم و فناوري که به عنوان شرکت دانش بنيان شناخته مي شوند با معرفي نامه رئيس پارک، از پرداخت هرگونه مالياتي معاف مي شوند. وي افزود: شرکت هاي دانش بنيان مستقر در پارک هاي علم و فناوري به طور کامل از پرداخت ماليات معاف مي شوند مگر بخش هايي از اين شرکت ها که در بيرون از پارک فعاليت هاي بازرگاني دارند. اما به طور عمده فعاليت هاي اين شرکت ها در داخل پارک هاي علم و فناوري انجام مي شود و با ابلاغ آيين نامه و آغاز اجراي اين قانون، از اين پس اين شرکت ها از زمان تأسيس به مدت ۱۵سال از پرداخت ماليات معاف مي شوند. همچنين تا زماني که اين شرکت ها داخل پارک هاي علم و فناوري هستند، از پرداخت عوارض نيز معاف هستند. وي ادامه داد: وظيفه شرکت هاي دانش بنيان اين است که دانشي را به محصول يا خدمت تبديل کنند و اين محصول يا خدمت در عرصه ملي، منطقه اي و بين المللي عرضه شود. بنابراين طبيعي است وقتي که اين شرکت ها با ارائه تسهيلات مختلف تقويت شوند، به دنبال انجام فعاليت ها در سطح گسترده خواهند بود که ادامه چنين فرآيندي براي کشور بسيار مفيد است. در قانون حمايت از شرکت هاي دانش بنيان نيز ذکر شده است که شرکت هاي دانش بنيان تا درصدي مي توانند سرمايه گذار خارجي جذب کنند. دبير شوراي عالي «عتف» تصريح کرد: نظارت بر موارد مالياتي شرکت هاي دانش بنيان به عهده سازمان امور مالياتي و نظارت بر امور ديگر اين شرکت ها بر عهده وزارت علوم و پارک هاي علم و فناوري است. بنابراين شرکت هاي دانش بنيان مستقر در پارک هاي علم و فناوري با معرفي نامه رئيس پارک به سازمان امور مالياتي، از پرداخت ماليات معاف مي شوند. وي با بيان اين که معافيت مالياتي شرکت هاي دانش بنيان در راستاي حمايت از اين شرکت ها انجام شده است، گفت: پرداخت تسهيلات صندوق نوآوري و شکوفايي و يا صندوق هاي پژوهش و فناوري و همچنين پوشش بيمه اي از ديگر حمايت هايي است که در قانون حمايت از شرکت هاي دانش بنيان ذکر شده است. وي افزود: دريافت اين تسهيلات يا بدون بهره است و يا با بهره کم و مبلغ تسهيلات نيز به طرح و سرمايه اي بستگي دارد که صندوق موردنظر در اختيار دارد و براي ارائه آن محدوديت خاصي وجود ندارد.

 

خراسان - مورخ چهارشنبه 1392/06/06 شماره انتشار 18488
صفحه 5 از 11

رای گیری

چه ميزان با مرکز رشددانشگاه علوم پزشکي مشهد آشنا مي باشيد ؟

 

 

 

  نتایج

حاضرین در سایت

 13 مهمان حاضر